Türkçe TL Turkey
Teslimat Ülkesi:
Hesabım

Tesettürlü hanımların son derece şık bulduğu ipek eşarp ve şallar doğru şekilde yıkanıp bakım yapılmazsa güzel ve zarif görünümünü kaybedecektir. Özel günler ve ofis gibi yerler için tercih edile ipek eşarpların bakımı ve yıkanması hassasiyet gerektirmektedir.

İpek Eşarp Temizliği

İpek eşarplarınızı yıkamak yerine kuru temizleme önerilmektedir; ancak yıkanmak isteniyorsa şunlara dikkat edilmelidir:

  • Temizliği için ipek eşarp yıkama işlemi hassasiyet gerektirir; özellikle deterjan seçimi çok önemlidir. Çamaşır yıkama için kullanılan deterjanlar yerine ipek eşarp yıkarken mutlaka ipek eşarp şampuanı, yoksa saç şampuanı kullanmak gerekir. 
  • Yıkama için kullanılacak suyun kireçli olması ipeğe zarar vereceği için mümkünse suyun kaynatılıp ılıtılması gerekir. İdeal olan sıcaklık ise el yakmayan, ılık su sıcaklığıdır.
  • Yıkama yaparken eşarp kesinlikle çitilenmemeli, yumuşak ve sakin hareketlerle yıkanmalıdır. 
  • Yıkamanın ardından ipek eşarplar bol su ile durulanmalıdır.
  • Yıkama için çamaşır makinesi kullanmak sakıncalıdır; mümkün olduğu kadar elde yıkanmalıdır. Ancak makineye atılacaksa çamaşır makinesinin ipek programı tercih edilmelidir.
  • İpek eşarplar yıkandıktan sonra asla sıkılmamalı, kendi kendine suyunu bırakması beklenmelidir. Eşarp artık asılacak duruma geldiğinde ise evin içerisinde, iz yapmayacak şekilde kurumaya bırakılmalıdır. Balkon veya açık alanlarda kurumaya bırakılan ipek eşarplar rüzgarın etkisi ile uçabilir, mandal takıldığı zaman ise ipek eşarp yıpranacaktır.

 

İpek Eşarp Bakımı

İpek eşarbınızı ütülerken ütünüzün tabanında hiçbir leke olmamasına dikkat etmelisiniz. Son derece hassas olan ipek eşarp ütüleme için ütünün ipek ayarına getirilmesi ve eşarbın ters kısmından bir bölümde denenmesi gerekmektedir. 

İpek Eşarp Bağlarken

İpek eşarplarınızı bağlarken iğne kullanmanızı önermemekteyiz; ipek eşarp bağlarken mümkünse eşarp mıknatısı kullanmalısınız. Çünkü eşarp mıknatısları eşarplarınıza zarar vermez, kolayca kayan ve bozulan ipek eşarbınızı sabitleyerek şık durmasını sağlar.

İpek eşarp kullanmanın inceliklerini yukarıda anlattık; eğer ipek eşarplarınız varsa yıkama, bakım ve kullanımında dikkat ederseniz uzun yıllar ilk günkü gibi kullanabilirsiniz. İpek eşarplarınız ve diğer tüm eşarplarınız için eşarp mıknatıslarına elbise.com’da bulunan şık ve kullanışlı Fsg takı eşarp mıknatıslarına göz atmanızı öneririz.


  • Aug 02, 2017
  • Yorumlar: 0
Yorumlar: 0

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

E-posta adresiniz sitede görüntülenmez. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.*


Top